I USA Blev En Tablet Med De Ti Bud Auktioneret For $ 850.000 - Alternativ Visning

Video: I USA Blev En Tablet Med De Ti Bud Auktioneret For $ 850.000 - Alternativ Visning

Video: De 10 bud - musikvideo 2024, Kan
Anonim

Den ældste stenplade med de ti bud i Det Gamle Testamente blev solgt på en auktion i Beverly Hills for $ 850.000, rapporterer Associated Press.

Salget fandt sted på en auktion over gamle bibelske arkæologiske artefakter. Pladen, der vejer ca. 50 kg, er lavet af marmor, inskriptionerne er udskåret på de gamle samaritaners sprog. Pladen er dateret til ca. 300-700 e. Kr. og betragtes som den ældste overlevende tablet med befalingerne.

På samme tid blev den tredje befaling ("Tag ikke Herrens navn forgæves") erstattet af en anden, der er udbredt i den lokale sekt, og tilskyndede troende til at "opføre et tempel" på samaritanernes hellige bjerg, Gerizim, arrangør af auktionsrapporterne.

”Salget af denne plade betyder ikke, at den ikke vil være tilgængelig for offentligheden. Den nye ejer er forpligtet til at udstille tabletten på museet,”sagde David Michaels, leder af Heritage Auctions, og bemærkede, at transporten af tabletten til USA fandt sted med godkendelse fra de israelske myndigheder i 2005.

Ifølge auktionshuset blev tabletten opdaget i 1913 under jernbanearbejde nær den moderne by Yavne syd for Tel Aviv. En af arbejderne, der ikke vidste fundets betydning, solgte den til en af de lokale beboere, der placerede den hjemme hos ham. I 1943 blev tabletten imidlertid erhvervet af en arkæolog, der ejede den indtil 2000.