Maleriet, Skabt Af Kunstig Intelligens, Blev Auktioneret For $ 432,5 Tusind - - Alternativ Visning

Indholdsfortegnelse:

Video: Maleriet, Skabt Af Kunstig Intelligens, Blev Auktioneret For $ 432,5 Tusind - - Alternativ Visning

Video: Kunstig Intelligens - Behandling af sygdomme 2024, Kan
Anonim

Vi finder ud af, om biler vil fjerne levende kunstnere fra markedet.

Arrangørerne af Christies auktion i New York planlagde at sælge Portrait of Edmond Belamy for $ 10.000. Dog overskred resultatet alle forventninger. Startprisen blev overskredet mange gange, og maleriet gik under hammeren for $ 432.500. Hvad hedder forfatteren af maleriet? Hvad er denne stigende stjerne i verdensmaleriet? Desværre er det vanskeligt at udtale forfatterens navn for en person uden matematisk uddannelse. Da skaberen af lærredet er en algoritme, der udtrykkes i en kompleks algebraisk formel (se illustration). Det er denne formel, der flaver i hjørnet af portrættet, hvor kunstnere normalt forlader deres initialer.

Denne formel flaunts i hjørnet af portrættet, hvor kunstnere normalt forlader deres initialer

Denne formel flaunts i hjørnet af portrættet, hvor kunstnere normalt forlader deres initialer.

Algoritmen blev væk med abstrakt maleri

”Vi uddannede algoritmen ved at indlæse data fra 15.000 portrætter malet i perioden fra det 14. til det 20. århundrede,” siger Hugo Casell-Dupré, en maskinuddannelsespecialist, en af projektdeltagerne. - Ved oprettelse af portrættet blev der anvendt et generativt adversarialnetværk (fra det engelske Generative adversarialnetværk, forkortet GAN). Operationsprincippet er baseret på konkurrence fra to neurale netværk (for flere detaljer, se KOMPETENTT).

Ærligt talt ser mesterværket mildt sagt lidt uafsluttet ud. Men”gudfedrene” har deres egen forklaring på dette. Efter deres mening blev algoritmen bortført af abstrakt maleri, så portræt-ligner var ikke særlig bekymret over det. Franske programmører mener, at ved at analysere kunstners arbejde over 7 århundreder, indså neurale netværk, at kunsten skrider frem ad en veldefineret bane - fra form til abstraktion. Og de besluttede, at det var nødvendigt at svare til tidernes tendenser. Desuden er der i abstrakt maleri mere plads til selvudtryk og nyhed.

Salgsfremmende video:

Den samme Edmond Belamy …

Spørgsmålet opstår: hvem er Edmond Belami, der fik opmærksomheden af kunstig intelligens? Faktisk er dette en fiktiv karakter opkaldt efter skaberen af GAN-programmereren Ian Goodfellow fra Google. Hans efternavn oversættes fra engelsk som "god ven". Udtrykket "belle ami" lyder nøjagtigt det samme i oversættelse fra fransk. Udviklerne har dog ikke kun et portræt af Edmond Belamy til rådighed, men også hans talrige "familie". Faktum er, at deltagerne i eksperimentet oprettede en fuldgyldig stamtavle til den fiktive karakter: det begynder med ceremonielle portrætter af oldefar og oldemor - grev og grevinde Belami. At dømme efter deres frisurer og klæder ligner de samtidige fra Sun King - Louis XIV. Dette efterfølges af deres børn - markiser, baroner, en dame i blåt, der, bedømt efter slægtstræet,af en eller anden grund er kone til kardinal Belamy og mor til Edmond … I alt er der 11 portrætter. Hvis du auktionerer hele denne kollektion, får du, i betragtning af Edmonds succes, et anstændigt beløb. Men programmererne har endnu ikke delt deres kommercielle planer.

kompetent

Neurale netværk gør diagnoser mere nøjagtige end læger

Vi bad lederen af laboratoriet for neurale systemer og dyb læring ved Moskva Institut for Fysik og Teknologi (MIPT) Mikhail Burtsev om at kommentere resultaterne af de intellektuelle og kunstneriske fag :

Mikhail Sergeevich, hjælp til at vurdere omfanget af begivenheden: er et kunstværk skabt af kunstig intelligens et gennembrud, der kan sammenlignes med sejren i Alpha-Go-programmet over verdensmesteren? Eller noget andet?

- Faktisk er dette bare et godt PR-træk. For det første er dette maleri for min smag en tvivlsom kunstnerisk præstation. For det andet blev algoritmen oprettet for længe siden, og den kan bruges til mere interessante ting.

For eksempel?

”Disse algoritmer er godt bevist med hensyn til generering af fotorealistiske billeder. Eksempelvis kendes et eksperiment, når realistiske portrætter af ikke-eksisterende berømtheder blev oprettet ved hjælp af GAN. Du så et paradoks: et ukendt ansigt med genkendelige funktioner. Den samme algoritme kan bruges til at forbedre billedets skarphed, når der er anmodning om superopløsning. Takket være kunstig intelligens kan du vri de små detaljer på fotos til en utrolig klarhed. F.eks. Kan faldsløvet under fødderne af en pige i parken genereres til en sådan opløsning, at enhver vene på hvert blad er synlig. Det betyder ikke noget, at dette ikke findes i det rigtige foto, dette fragment vil være fiktivt af netværket og ikke skelnes fra virkeligheden. Derudover er det muligt at forbedre kvaliteten af slørede og ødelagte fotos på denne måde.

Algoritmen skabte disse realistiske portrætter af ikke-eksisterende berømtheder

Algoritmen skabte disse realistiske portrætter af ikke-eksisterende berømtheder.

Hvordan vises selve billedet på medierne? Neuralnetværket har hverken arme eller ben

”Jeg ved ikke, hvordan de gjorde det i netop dette tilfælde med Emond Bellamy - måske har de bare udskrevet det. Men jeg kan huske, at der var et projekt, hvor de malede et maleri af Rubens, hvor billedet blev lavet ved hjælp af en robot, der malede lærredet med ægte malinger.

- Kan du forklare den generelle læser, hvad et generativt modstandernetværk er

- Dette er en maskinlæringsalgoritme, hvor det ene neurale netværk lærer et andet. Et netværk har til opgave at syntetisere et billede. Vi indlæser data i det og laver billeder baseret på dem. Og for at træne det, bruger vi et andet neuralt netværk, der kan skelne mellem billeder oprettet af en maskine og reelle billeder - for eksempel tegnet af en person. Og så tændes det modsatte princip: det genererende netværk tvinges til at se efter muligheder for at skabe billeder, der ikke adskiller sig fra kunstnerens værker.

Udover at spille Go, er der nogen aktivitetsområder, hvor kunstig intelligens har overgået mennesker?

- Der er gode resultater inden for billedgenkendelse til alle slags medicinske applikationer. F.eks. Genkender kunstig intelligens røntgenbilleder bedre end en person, derfor stiller den en diagnose mere præcist. Der er også succeser med talegenkendelse. Nu genkender det neurale netværk både menneskelig tale og mennesker. Dette er et skridt i retning af at skabe virtuelle assistenter, stemmeassistenter. Vi i laboratoriet er engageret i oprettelsen af smarte dialogsystemer, men det er stadig for tidligt at sige, at de kan føre en samtale på niveau med en levende samtalepartner. Selvom der ved rutinemæssige opgaver - svar på ofte stillede spørgsmål over telefonen, leveres automatiske algoritmer kvalitet, der kan sammenlignes med en person. Men vi er nødt til at veje det, der er bedre: hænge på linjen i 10 minutter, vente på operatøren, eller få et hurtigt svar på et typisk spørgsmål fra maskinen.

Men hvordan kan en person, der ringede til et callcenter, afgøre, om kunstig intelligens kan løse sit problem, eller om en live operatør er nødvendig?

- Funktionsprincippet er som følger: den, der ringer, bliver oversat til tekst, derefter indlæses teksten i en speciel klassifikator, der genkender, om algoritmen kan svare på dette eller ej. Hvis vi har et svar på dette spørgsmål, udstedes det. Hvis systemet ikke er sikker på, hvad der vil svare på spørgsmålet, overføres det til operatøren.

YAROSLAV KOROBATOV